Taniec towarzyski

Taniec towarzyski to uprawiana od początku XX wieku forma rozrywki, wywodząca się z tańców salonowych i zabaw ludowych. Poszczególne tańce różnią się pochodzeniem, charakterem, schematem ruchów i muzyką.

Taniec towarzyski ma unikalną historię zarówno jako sport jak i sposób na przyjemne spędzanie czasu. Początków należy doszukiwać się w Anglii na przełomie XVIII i XIX wieku. Turnieje tańca stały się popularne około 1920 roku, a w 1924 założono słynne "Ballroom Branch of Imperial Society of Teachers of Dancing". Głównym celem stowarzyszenia była standaryzacja muzyki, kroków i technik tanecznych. W ciągu kolejnych lat taniec towarzyski stawał się coraz bardziej popularny w Europie, Azji i Ameryce.

Taniec towarzyski to także dyscyplina zajmująca się tańcami wykonywanymi kiedyś na salach balowych, a obecnie na turniejach tańca towarzyskiego gdzie tańczone jest dziesięć tańców. Podzielone są one na dwie grupy:

  • tańce standardowe,
  • tańce latynoamerykańskie.


Sportowy taniec towarzyski to nie tylko rywalizacja pojedyńczych par tanecznych na turniejach tańca. Z tańcem towarzyskim nieodłącznie związanych jest wiele innych pojęć. Przy okazji turniejów tańca, pokazów tańca możemy spotkać się z następującymi dyscyplinami tanecznymi:

Show dance
Jest to kombinacja różnych tańców z grupy standardowych lub latynoamerykańskich prezentowanych w jednym pokazie przez pojedyńczą parę taneczną. Zwykle para taneczna bazuje na jakimś temacie, w oparciu o który dane show jest prezentowane.

Formacje taneczne
Sześć do ośmiu par tanecznych porusza się synchronicznie do muzyki przedstawiając jakiś temat. Ten rodzaj pokazu jest szczególnie atrakcyjny dla oglądającej go publiczności. Muzyka i przygotowana choreografia tworzą nierozłączną całość wraz z występującymi parami tanecznymi.