Samba

Metrum: 2/4
Tempo turniejowe 50-52 takty na minutę.

Narodowy taniec Brazylii kojarzony przede wszystkim z karnawałowym szaleństwem w Rio de Janerio. Uważa się, że wywodzi się z tańca "w kółko" Murzynów ze szczepu Bantu, a do Ameryki przybył wraz z niewolnikami. W sambie mocno zaznaczone są role kobiety i mężczyzny.
Korzeni samby należy doszukiwać się w rytmach i pieśniach niewolników afrykańskich. Sama nazwa tańca pochodzi od słowa "semba" oznaczającego tańce pochodzenia afrykańskiego charakteryzujące się gwałtownymi ruchami ciała. Samba jest oczywiście tańcem narodowym Brazylii. Do udziału w karnawale w Rio de Janerio uczestnicy przygotowują się cały rok w specjalnych szkołach samby "escolas de samba". Taniec ten zawitał do Europy w 1914 roku zyskując szybko duże powodzenie przerwane jednakże przez wojnę. Renesans samba przeżywa po II wojnie światowej kiedy to wkracza również do Polski. Pełna dynamizmu i polotu, skoczna samba zachwyca do dzisiaj nie tylko podczas karnawału, ale również na turniejach tańca towarzyskiego - wchodzi wszak w program tańców międzynarodowych.
Samba zaliczana jest do grupy tańców Ameryki Łacińskiej. Jest to taniec progresywny, ruchowo-przestrzenny, z charakterystycznym sprężystym ruchem ciała.
Samba charakteryzuje się siedmioma podstawowymi podziałami rytmicznymi.
Wszystkie kroki do przodu stawiane są od podeszwy na całą stopę, w większości figur dwukrotnie zginamy i prostujemy kolana, a ruch bioder nie jest przenoszony na górną część ciała.
Samba jest szybkim tańcem, bogatym w różne wariacje. Wymaga od tancerzy ruchów całego ciała, akcentowane są ruchy bioder. Charakterystyczna akcja "wewnątrz ciała" to tzw. "samba bounce", szczególnie punktowana przez sędziów na turniejach. Jednak całość ruchu musi być bardzo miękka, nie może powodować utraty ładnej postawy tancerzy.

W sambie zwraca się również uwagę na muzykalność tancerzy, który muszą umieć zaprezentować wiele różnych rytmów zawartych w tym tańcu. Podobnie jak w innych tańcach istotne są piękne linie ciała.

Samba - Slavik Kryklyvyy i Elena Khvorova