Rumba

Metrum turniejowe: 4/4
Tempo turniejowe: 25-27 taktów na minutę

Analogicznie jak wiele innych tańców Ameryki Łacińskiej początków rumby poszukiwać należy wśród rytmów, pieśni i tańców niewolników afrykańskich, którzy ponad 400 lat temu byli przewożeni na Kubę i inne wyspy karaibskie gdzie za jej początek uznaje się ludowy taniec płodności, w którym tancerze naśladowali godowe tańce ptaków i innych zwierząt.Słowo rumba jest pochodzenia hiszpańskiego i oznacza na Kubie taniec ludowy pełny gwałtownych i wijących ruchów bioder i ramion. Rumba pojawiła się się w Europie w 1927 roku w Paryżu gdzie zaprezentowana została przez kubańskich tancerzy.

Współczesna rumba to prawdziwy teatr miłości, przepełniona jest erotyzmem, pełna zmysłowych ruchów całego ciała. Opowiada o kobiecie, która przy pomocy swoich wdzięków uwodzi mężczyznę po to by go zniewolić i zapanować nad nim. Partnerka w tym tańcu zdecydowanie powinna być na pierwszym planie, partner nie może dominować.

Na turniejach tańca towarzyskiego tańczy się tzw. rumbę kubańską, oprócz tego na dancingach spotkać można również jej uproszczoną wersję - rumbę square tańczoną przez mniej zaawansowanych tancerzy. W rumbie tańczy ciałe ciało oprócz barków i głowy pozostających prawie bez ruchu. Wszystkie kroki stawiane są na całe stopy, brak w tym tańcu unoszeń i opadań. Rumba jest tańcem statycznym tańczonym prawie w miejscu.

Przez wielu tancerzy rumba uważana jest za klasykę tańców łacińskich. Chociaż zasady rumby są proste i nadają się do nauki dla początkujących, to oddanie jej charakteru wymaga wielu lat pracy i udaje się dopiero dojrzałym tancerzom.

W rumbie silnie zaakcentowane jest uderzenie "4", muzyka pozwala na ukazanie kontrastów miedzy akcją wolną i szybką. Taniec ten wymaga ogromnej precyzji, a im wolniejsza muzyka, tym trudniej go poprawnie wykonać.

Po kliknięciu linków poniżej, możecie Państwo zobaczyć rummbę w wykonaniu najlepszych par :* Kirill Belorukov - Polina Teleshova | 2019 DanceGala der Superstars | Düsseldorf | Show Rumba --- YOUTUBE >>>