Pasodoble

Metrum: 2/4
Tempo turniejowe: 60 - 62 takty na minutę

To hiszpański taniec, symbolizujący corridę.

Muzyka paso doble jak i zresztą sam taniec jest hiszpańska. Oddaje ona atmosferę walki byków, corridy, często wyróżnić w niej możemy trzy części: pierwszą w marszowym rytmie oddającą wchodzenie na arenę oraz drugą obrazującą już samą walkę, trzecia triumfalna - marsz zwycięstwa. W Hiszpanii paso doble wykonywane jest w różnych stylach.

To taniec o ściśle określonej dramaturgii, a tancerzom nie wolno pominąć żadnej z figur, a mężczyzna odgrywa w nim rolę dominującą.

Mężczyzna w pasodoble odgrywa rolę torreadora - "torrero", kobieta odgrywa rolę czerwonego sukna - "cappa", "muleta", byka i pięknej seniority. Marszowa muzyka, która pierwotnie grana była podczas parady na rozpoczęcie corridy, buduje napięcie.

Kobieta w pasodoble porusza się wokół partnera, ruchy obojga tancerzy muszą być gwałtowne i dramatyczne. Chociaż rola kobiety określana jest jako "cappa", w niektórych momentach tańca przejmuje ona role matadora lub byka, ale nigdy nie podejmuje walki. Nawet wtedy kiedy kroki "torrero" i "cappa" są takie same, kobieta powinna być jak cień toreadorra.

Pasodoble to jedyny taniec latynoamerykański, w którym występują kroki od pięty, akcja swingowa oraz prawie całkowity brak akcji bioder. Sędziowie szukają charakterystycznej sylwetki torreadora, kręgosłup tancerza musi być wygięty w łuk. Wyraz artystyczny tego tańca ma duży wpływ na ostateczną ocenę sędziów.