mambo

Metrum 4/4

Nazwa mambo pochodzi z Haiti, gdzie to słowo oznacza kapłana voo doo, który w tamtej kulturze nie uosabia zła, ale jest uzdrowicielem, a także kimś w rodzaju wodzireja podczas uroczystości plemiennych.

Mambo narodziło się w latach trzydziestych XX wieku na Kubie z połączenia swingu i muzyki kubańskiej. Taniec ten ma parzyste metrum 4/4. Choć jest uważany za szybki, w rzeczywistości jest pełen bardzo precyzyjnych ruchów.

W latach 40. pojawił się w klubach Havany (m.in. La Tropicana Dance Club), a potem bardzo szybko przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, choć w nieco spokojniejszej formie, pozbawionej figur akrobatycznych. Po raz pierwszy pokazano go 1947 r. w New York?s Park Plaza Ballroom. Szkoły mambo powstawały wtedy jak grzyby po deszczu, wymyślono nawet nazwę dla ogarniętych nową modą - "mambonicks".

Popularność mambo nie trwała jednak długo, ponieważ zostało wkrótce wyparte przez znacznie prostszą cha-chę. Ma on jednak swoich zwolenników i często przypominany jest w filmach ("Dirty Dancing") czy piosenkach, chociażby "Mambo no 5".