Cha-cha-cha

Metrum: 4/4
Tempo turniejowe: 30-32 takty na minutę

Cha-cha-cha, czyli taniec kubański, lecz stworzona przez Brytyjczyka. Jakkolwiek dziwnie to brzmi...
Gdy Pierre Lavelle, angielski nauczyciel tańca odwiedził Kubę zauważył, że kubańska rumba ma więcej różnych kroków niż tańczona w Europie. Kiedy wrócił do Wielkiej Brytanii stworzył z "dodatkowych" kroków kubańskiej rumby oddzielny taniec. Melodia cha - cha to połączenie ludowych rytmów kubańskich i jazzu.

Cha-cha-cha jako odrębny taniec została uznana w 1953 r. ale jej reguły od tego czasu kilkukrotnie uległy zmianom.

Cha-cha-cha składa się z około 20 podstawowych figur i opartych na nich niezliczonych wariacji. Taniec ten wymaga silnej pracy nóg i bioder. Ruchy muszą być energiczne, wręcz zadziorne, ale nogi podczas tańca nie powinny wychodzić poza obrys ciała. Istotnym elementem technicznym są wyprostowane kolana w dużej części kroków.

Jak można wyżej przeczytać, "cha cha cha" jest tańcem stosunkowo młodym, na jego powstanie złożyły się wpływy wywierane przez jazz, swing na muzykę kubańską. Melodie i rytmy cha cha cha pojawiły się w Europie i Stanach Zjednoczonych dopiero w latach pięćdzisiątych, pierwsze ujednolicenie form tego tańca miało zaś miejsce w roku 1953. Cha cha cha jest tańcem z kategorii tańców Ameryki Łacińskiej, tańczy się go prawie w miejscu w przeciwieństwie do tańców tańczonych dookoła sali. Styl i sposób tańczenia zmieniały się już kilkakrotnie. Mimo stosunkowo krótkiej historii cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród tancerzy na całym świecie.

Cha cha cha tańczona jest właściwie w miejscu. Jest to taniec dynamiczny, o rytmicznej wyrazistej muzyce. W początkowej fazie nauki rytm cha cha sprawia tancerzom duże trudności, stosuje się więc często uproszczone sposoby liczenia zamiast oryginalnego rytmu kubańskiego.

Tancerz i tancerka ustawiając się w nieznacznej odległości od siebie, naturalnie wyprostowani. Tancerz obejmuje partnerkę prawym ramieniem. Jest to postawa zasadnicza oprócz której wyróżnić możemy także pozycję otwartą, promenady, odwrotnej promenady i obrotu pod ręką.

W zależności od zaawansowania tańczących stosuje się w cha cha cha dwa rodzaje rozwiązań rytmicznych kroków tanecznych.

ChaCha - Andrey Zaitsev i Anna Kuzminskaya